پرورش اسپیرولینا روش ها و محیط کشت

پرورش اسپیرولینا کشت نور دما غذا

راهنما 09191073763

برای پرورش اسپیرولینا لزوما نیاز به تجهیزات و مکان خاصی نیست ، امروزه در هنگ کنگ پشت بامها را اجاره میکنند تا در آن این کار را انجام دهند . در داخل اتاق ، حیاط منزل ، زیرزمین خانه و خلاصه در هر کجا میتوانید کشت اسپیرولینا را شروع و پیگیری کنید . اکنون چون هنوز باصطلاح دست زیاد نشده بهترین فرصت شروع این کار سراسر سود برای هم سلامتی خود و خانواده و نیز از لحاظ مالی میتوانید رفته رفته آن را گسترش دهید .

برای تکثیر اسپیرولینا نیاز به برخی اطلاعات و لوازم دارید ، ابتدا باید شرایط رشد و تکثیر جلکب اسپیرولینا را فرا بگیرید و پس از آنکه با نکات و روند کار آشنا شدید آنگاه باید مقداری اسپیرولینای زنده بعنوان ذخیره یا باصطلاح استارتر و بذر تهیه کرده و عملا دست به کار پروش جلبک اسپیرولینا بشوید .

شرایط بسیار مهم محیطی برای جلکهای اسپیرولینا :

  1. غذای مورد استفاده که عموما و مطمئن ترین غذای آنها میلیاردها سال است همین مواد شیمیایی موجود در دل طبیعت بوده است
  2. نور خورشید و حتی نور لامپ های فلورسنت
  3. دمای مناسب برای رشد و تکثیر آنها

در مطالب گوناگون پایین همین صفحه با نکات و ترفند های ضروری پرورش اسپیرولینا آشنا میگردید ، در ضمن میتوانید جزوه آموزشی گام به گام جلبک اسپیرولینا در محیط خانگی را نیز هم اکنون خرید و دانلود نمایید ، این یک جزوه کامل و خلاصه شده نکات کاربردی میباشد . پروش این جلبک باصطلاح سبز فیروزه ای چه در حجم وسیع و داخل کارگاه و مزارع و چه در سطوح کوچک داخل منزل شما انجام گیرد از یک سری اصول پیروی مینماید که سعی میشود در مطالب این بخش سایت مدیریت آسان کسب کار برای شما عزیزان ارائه گردد .

آب مصرفی برای پرورش جلبک اسپیرولینا

بطور خیلی ساده آب که برای کشت اسپیرولینا استفاده میکنید خوب است مانند آب خوردن سالم باشد ، آب معمولی لوله کشی شهر بسیار مناسب میباشد با این نکته که کلر موجود در آب باید جداسازی و فیلتر گردد چون عموما آب لوله کشی شهرها بخاطر ایمنی کلر زده میشود . ساده ترین کاری که میتوانید در این زمینه انجام دهید این است که آب مورد نیاز را برای حدود یک  هفته در محیطی بگذارید و گاهی آب را بهم بزنید و بگردانید تا کلر آن تبخیر گردد . برای گردش آب و بهم خوردن آن گذشته از  بصورت دستی ، میتوانید از یک پمپ آکواریوم ساده نیز استفاده کنید .

   

روش تولیداسپیرولینا آب بدون کلر

هنگام تدارک تولید اسپیرولینا چه در محیط خانگی و چه بصورت تجاری و صنعتی نکته مهم در روش تولیداسپیرولینا آب مصرفی میباشد ، یکی از بهترین موارد میتواند همین آب مصرفی لوله کشی شهرها باشد . البته گفتنی است کشت اسپیرولینا بر خلاف کشاورزی و یا شستن ماشین آب بسیار کمی لازم دارد و در واقع به هیچ وجه هدر و ...ادامه مطلب

اصراف نمیشود . مشکل اصلی آب لوله کشی شهر روش تولیداسپیرولینا کلر است که براحتی این جلبک را از بین میبرد ، پس باید راهی برای از بین بردن کلر آن یافت . میتوانید به سادگی از لوازم آکواریوم و ماهی زینتی فروش ها فیلتر تصویه کلر و یا قرص ضد کلر تهیه و مصرف کنید . راه ساده تری نیز وجود دارد که آن این است باید چند روز بگذارید آب در جایی باشد تا کلر آن رفته رفته تبخیر شود و باصطلاح بپرد . اگر نوع کلر در آب hypocholorite باشد در دمای معمولی اتاق طی یک روز کلر آن تبخیر میشود و به هوا میرود اما اگر کلر از نوع کلرامین باشد یک هفته لازم است تا کلر آب ناپدید و تبخیر گردد . میتوانید از شهرداری یا سازمان آب شهر خود سوال کنید که چه کلری در آب استفاده میکنند ، و یا برای اطمینان یک هفته آب را بگذاری تا هر چه که باشد کلر آن تبخیر شود و به هوا بپرد . نکته دیگر اینکه بهم زدن و چرخاندن آب و یا با کمک حباب های لوله های آکواریوم سرعت تبخیر کلر از آب بیشتر میگردد . استفاده از شیر آب معمولی روش تولیداسپیرولینا این حسن را دارد که خود آب دارای مواد معدنی مناسب میباشد که آن هم برای اسپیرولینا بسیار مفید میباشد ، ولی اگر از آب مقطر و یا آب باران و امثال آن استفاده میکنید که مواد معدنی ندارند باید طبق جدولی مواد معدنی مناسب نیز به پودر غذای اسپیرولینا بیافزایید . لطفا برای خرید کتابچه راهنمای پرورش اسپیرولینا در محیط خانگی به لینک مراجعه نمایید ، و یا از طریق منوی محصولات سایت به صفحه مورد نظر دستابی پیدا کنید .

تکثیر اسپیرولینا محیط شرایط اولیه

کشت اسپیرولینا کار آسانی است لیکن نیاز به دانستن نکات ساده علمی مرتبط و نیز کمی تجربه دارد ، کشت اولیه اسپیرولینا و استفاده از ذخیره در واقع مرحله اول تولید و پرورش جلبک اسپیرولینا میباشد . یعنی شما برای آنکه در آکواریوم داخل منزل و یا یک استخر کوچک پرورش و کشت را شروع کنید معمولا حجم خیلی کمی ...ادامه مطلب

توسط پست ممکن است برای شما ارسال شده باشد و این حجم خیلی کم در آکوریوم دوام نمی آورد چون  نسبت اسپیرولینا در آن خیلی رقیق میشود . برای آنکه ذخیره و اسپیرولینای زنده که برای شما ارسال شده بتواند در محیط بزرگتر مانند آکواریوم دوام بیاورد باید ابتدا آن را در یک محیط خیلی کوچکتر مانند بطری های معمولی آب و شربت و غیره تحت نظارت مخصوص پرورش دهید تا همراه با تکثیر و زیاد شدن غلظت آن نیز بیشتر گردد و از سبز کم رنگ به سبز تیره پررنگ مبدل شوند ، به این مرحله از کشت اسپیرولینا کشت اولیه نیز میگویند . بمنظور خرید جزوه کامل و خلاصه کاربردی پرورش اسپیرولینا در محیط خانگی لطفا بر روی لینک کلیک نموده تا به صفحه مورد نظر بروید . هنگامی که اسپیرولینا برای شما ارسال میشود و به دست شما میرسد بسیار حساس و آسیب پذیز است ، بخاطر تکان های شدید ، تغییرات دما در محیط ، و نیز نور و حتی شرایط نامطلوب غذا . پس باید با تجربه تر به بازیافت و تکثیر آنها بپردازید . ابتدا آب بدون کلر همراه با غذای استارتر اسپیرولینا را برای مثال داخل یک بطری تمیز میریزید ، میتوانید یک چهارم شیشه را پر کنید یعنی تقریبا 50 سی سی . توجه داشته باشید دمای محلول درون بطری بین محدوده 16 الی 29 درجه سانتیگراد باشد و نور بتقریب یک چهارم نور معمولی روز در محیطی که بطری را قرار میدهید باشد . سپس اسپیرولینای نمونه یا ذخیره را به این بطری اضافه نمایید ، البته میدانید بطور معمول اسپیرولینا سالم نور و دمای بیشتر نیاز دارد . اکنون درب بطری را با یک پنبه نرم تقریبا کیپ کنید که هم آلودگی به بطری وارد نشود و هم آنقدر نرم باشد که هوا از خارج به داخل بطری بتواند رفت و آمد کند . روزانه چند بار شیشه را آرام آرام تکان دهید و بچرخانید تا هم اسپیرولینا ها دور هم گلوله نشوند و هم غذا و دی اکسید کربن در همه جای محلول بطور یکنواخت پراکنده گردند . بدین ترتیب رفته رفته میتوانید حجم محلول را افزایش دهید تا آنقدر باشد که بتوانید به یک آکواریوم معمولی آن را انتقال دهید ، حدود یک لیتر از محلول اسپیرولینا برای کشت اسپیرولینا یعنی در واقع مرحله دوم داخل آکواریوم مناسب میباشد .

نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا PH بالا

از آنجا که احتمالا با خود اسپیرولینا آشنایی دارید به توضیح نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا میپردازیم ، این جلبک سبز آبی فیروزه ای میلیونها بلکه میلیاردها سال است که بر روی زمین بطور طبیعی پرورش یافته است . البته در  مجموع جلبکها در شرایط کاملا متفاوت از برفهای آنترکتیکا تا روی اقیانوسها و حتی در کویر ها نیز خود را تطبیق ...ادامه مطلب

داده اند و قالبیت سازگاری با محیط و رشد و تکثیر یافته اند . اما خانواده اسپیرولینا موفق شده خود را طی شرایطی خاص وفق دهد که تقریبا هیچ جاندار دیگری نمیتواند در آن شرایط دوام بیاورد ، جتی به جرات میتوان گفت درصد بالایی از سایر جلبکها نیز در شرایط استثنایی نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا از بین میروند و این از پرطرفدارترین خصیصه های این جلبک شده است چرا که با این خاصیت که برایتان توضیح میدهم تقریبا تمام آلودگی ها از محیط پرورش اسپیرولینا بسادگی جذف میشوند . این خاصیت گرانبها در خانواده اسپیرولینا در واقع خاصیت PH بسیار بالایی است که این جلبک بسادگی در آن دوام می آورد ، هنگام شروع کشت معمولا PH به حدود 8.5 میرسد و رفته رفته بالا میرود تا از محدوده 10 نیز عبور میکند ، یعنی زمان برداشت محصول میتوان PH را بین  و کمتر از 11 نگه داشت و این بدین معنی است که تمام آلودگی ها و میروبها در آن محیط نابود میشوند ! برای اینکه بطور کمکی PH محلول را در زمان برداشت افزایش دهیم میتوانیم از Sodium BiCarbonate که همان جوش شیرین است استفاده کنیم . برای خرید جزوه کامل و خلاصه کاربردی پرورش اسپیرولینا در محیط خانگی میتوانید از لینک مورد نظر استفاده نمایید ، در این جزوه بصروت بسیار ساده و کاربردی نکات ضروری نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا و نیز نور و دما و غذای اسپیرولینا توضیح داده شده است .