no_cache پودر استارتر تولید جلبک اسپیرولینا چیست و چگونه تهیه میگردد | مديريت موفقيت

پودر استارتر تولید جلبک اسپیرولینا چیست و چگونه تهیه میگردد

راهنما 09903337056

 پودر استارتر چیست و نحوه تهیه آن

سلام کارآفرینان و دانشجویان عزیز ، شما که با تلاش و پشتکار سرمایه های واقعی این سرزمین هستید ، بخاطر سوالات زیادی که شده این ویدیوی کوتاه در مورد پودر استارتر جلبک اسپیرولینا میباشد . امیدوارم بتونید بهره کافی برای تحقیق و یا تولید را از این آموزه کوتاه ببرید .

قبل از اینکه این پودر رو بشناسید باید کمی عقب تر برگردیم و بگوییم که جلبک ها و اکنون اسپیرولینا به روشهای گوناگون کشت و تکثیر میشوند ،  batch job ، continuous که اکنون تمرکز ما بر روی کانتی نیوس میباشد . در این روش تولید اسپیرولینا که دو مرحله ای هست ، در مرحله اول یا همان استارت کار شما نیاز دارید که از مقدار کمی جلبک مثلا 500 میل کشت را شروع کرده و آن را افزایش دهید و بیشتر کنید ، 100 میل ، دو لیتر و .. تا نهایتا به حجم مورد نظرتان برای مثال 100 لیتر در یک آکواریوم یا حوضچه گلخانه ای میرسانید . یعنی در مرحله اول رفته رفته پودراستارتر همراه با آب مناسب می افزایید تا حجم و غلظت محلول به اندازه ای میخواهید برسد مثلا 100 لیتر اسپیرولینا با رنگ سبز تیره که آماده برداشت میباشد .

در مرحله دوم روش کانتینیوس برداشت متوالی انجام میگیرد ، یعنی مثلا هر دو یا سه روز میتوان محصول را برداشت نمود و کمی به آن پودر دیگری به عنوان غذای جلبک افزود و تا چند روز بعد مجددا جلبکها تکثیر و زیاد شده و باز هم برداشت انجام داد و گاهی تا چند ماه بسته به محیط میتوان برداشتها را انجام داد .

اکنون بدانید پودرهای استارتر گذشته از اینکه غذای جلبک را با خود دارد باید محیط کشت را نیز آماده سازد . یعنی مثلا ph محلول چند باشد و یا مقدار شوری آن را میتواند معین کند . بدین ترتیب همراه با استارت کار تکثیر از مقدار مثلا 50 میل اسپیرولینا رفته رفته پودراستارتر و البته آب مناسب و دست کم قطره آن به سیستم کشت می افزایید تا همراه با تکثیر جلبک محیط نیز مهیا بماند . اما در مرحله دوم یعنی برداشتها دیگر نیازی نیست پورد استارتر اضافه گردد چون محیط خودش آماده میباشد .

پورد استار با ترکیبات و انواع مختلف در جهان استفاده میشود و آن بخاطر اهداف متفاوت میباشد . از تجاری سازی گرفته و مقرون بصرفه نمودن تولید تا اینکه محصول نهایی حاوی چه موادی باشد ، اینها میتوانند در انتخاب و تهیه پودرهای استارتر شما نقش داشته باشند . مثلا شاید برای مصارف صنعتی و یا خوراک و دام و طیور به تحقیق و تولید میپردازید و پس درصد مقدار آنتی آکسیدان و یا اسیدهای آمینه و غیره برای شما مهم است و سپس بر اساس نیاز خود و با کمی تست و آزمون میتوانید پودر مناسب خود را انتخاب نمایید .

در اینجا به شما یک پودراستارتر مناسب معرفی میکنم که حالت عمومیت بیشتری دارد و تنها روی یکی از خواص مثلا افزایش آنتی آکسیدانت تمرکز ندارد و بلکه اکثر مواد مغذی در اسپیرولینا را به حالت عادی به شما خواهد داد   . برای این منظور نیاز به یک ترازو دقیق دارید که دست کم تا یک صدم گرم دقت داشته باشد . اکنون برای هر لیتر آب مواد زیر را ترکیب نمایید تا پودر استارتر شما آماده گردد . بیکربنات سدیم 16 گرم ، نیترات پتاسیم 2 گرم ، نمک دریا یک گرم ، فسفات دی آمونیوم 0.1 یک دهم گرم .

در نظر داشته باشید نمک های دریا مناسب تر از نمک معدنی میباشد که اشتباها به نام نمکهای دریا فروخته میشود ، برای مثال همان نمک دریاچه ارومیه که در فروشگاه ها و عطاری ها موجود است مناسب میباشد . و دیگر اینکه حتما میدانید اگر از آب شهر استفاده میکنید باید بگذاری کلر آن تبخیر شود و در ضمن نیاز به افزودن قطره آهن نیز به سیستم دارید . برای اطلاع بیشتر میتوانید از سایر ویدیو های سایت استفاده نمایید و یا از کتابچه راهنمای تولید و تکثیر جلبک اسپیرولینا استفاده نمایید ، میتوانید برای آشنایی با سایر مطالب  خواص اسپرولینا ، تهیه بذر اولیه یا استوک اسپیرولینا یا کشت جلبک بصورت خانگی و در حیاط خانه نیز در قسمت بالای سایت کاوش نمایید .

توضیح بیشتر اینکه گذشته از تهیه پودراستارتر بصورت گرمی ، اصولا آن را بصورت حجم بزرگتر و کیلویی نیز تولید میکنند . بدین منظور در داخل میکسر آسیابها به تناسب گفته شده مقادیر بیشتری مواد ریخته و سپس آسیاب میکسر آنها را همگن و یکدست و همپونیزه مینماید . مصرف این پودر راحت تر میباشد و بسادگی میتوان مثلا یک قاشق بزرگ از پودر استار برداشت و داخل یک لیتر آب مناسب حل و اسفاده نمود چرا که تناسب مواد در آن رعایت شده است و چندان مهم نیست که مقداری مصرفی پودر استارتر دقیقا 19.1 گرم است یا کمتر و بیشتر .

اکنون هم میتوانید پودراستارتر سفارش دهید و هم میتوانید با مراجعه به شیمیایی فروش ها بصورت کیلیویی مواد ذکر شده را خریداری نموده و بصورت گرمی همانطور که در بالا گفتیم ترکیبت و مورد کاربری قرار دهید ، با آرزوی موفقیت .