نهال میوه تولید و فروش

راهنما 09903337056

تولید و فروش نهال میوه - کار دوم پر سود شما

بطور خلاصه برای تولید و فروش نهال میوه میتوانید از شرکتهای تولید بافت ؛ نهال باصطلاح پایه را خریداری کرده و رقم های مورد نظر که در اصل گونه های مختلف اصلاح شده آن میوه هستند را روی همان گیاه پایه خریداری شده پیوند بزنید . در نهایت گیاه حاصله به باغدار معرفی و  فروخته میشود . تقریبا در اکثر استانها بخصوص استانهایی که بیشتر روی میوه کار میکنند مانند استان خراسان و استان البرز میتوانید با سرمایه ای حدود چهل میلیون تومان کار پر برکت تولید و فروش نهال میوه را انجام دهید.

با تجربه های این رشته میگویند با یکی دو هزار متر زمین بیکار در روستاها و حدود دو ماه کار کارگری میتوان شغل را مدیریت کرده  به چرخش این کار اطمینان داشت. به واقع در حین ایجاد اشتغال در کشور میتوانید در این صنعت نوپا سود خوبی هم برای خود رقم بزنید و در عین حال به اصلاح درختان میوه در سرتاسر کشور هم کمک کرده اید. هر هزار متر زمین حدود 35 الی 40 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد که اگر خود شخص نیز در کارهای کارگری اقدام کند رقم مورد نیاز تا حدود 30 میلیون کاهش میابد. حدود 25 میلیون صرف خرید همان گیاهان پایه خواهد شد و دست کم یک میلیون تومان جهت پرداخت به یک پیوند زن ماهر مورد نیاز است ، البته در صورتی که خود شما پیوند زدن را انجام ندهید. و الباقی سرمایه ذکر شده برای خرید کود و احیانا آب برای زمین هایی که آب ندارند و هزینه کارگر برای جیدن محصول  و امثال آن مورد نیاز خواهد بود.

همانطور که گفته شد پس از خرید پایه گیاهی و انتقال آن به زمین خود ؛ رقم های مختلف مورد نیاز میوه بر روی آنها پیوند میخورند و پس از مدتی متناسب با آن گیاه و میوه ، پایه های پیوند خورده باصطلاح سربرداری میشوند و پلاستیک روی آنها برداشته میشود. در این مرحله رقم یا همان گیاه رشد میکند و بسمت بالا ارتفاع و قد میگیرد و در سال آینده میتواند به زمین اصلی که باغ میباشد انتقال بیابد. برای شروع این حرفه یا باید دیپلم و یا لیسانس کشاورزی داشته باشید و یا دست کم از تجربیات کارشناسان خبره در این زمینه استفاده کنید و یا حتی میتوانید در مناطقی که اینگونه نهال کاری و خزانه کاری ها انجام میشود دوره لازم را یاد بگیرید . از میان تجربه های مورد نیاز میتوان بخصوص به پیوند زدن اشاره کرد.

بدین ترتیب با صرف هزینه حدود 35 میلیون تومان میتوانید حدود هفت هزار پایه رویشی تولید کرده و پس از دو سال با فروش این پایه ها باز ضریب تلفات ده درصد که متغارف میباشد به حدود 70 میلیون درآمد برسید، و با کسر هزینه ها حدود چهل میلیون درآمد خالص نصیب شما میگردد. از نقات قوت تولید نهال میتوان گفت گیاهانی که به این طریق پرورش میابند از ریشه مویینگی بیشتری برخوردار هستند و بدین ترتیب آب بیشتر و راحت تر جذب مینمایند و این در کشور ما که با کمبود آب مواجه است بسیار کارگشا میباشد. در سیستم استفاده از درختان سنتی غالب بار یا همان تراکم میوه در آنها متفاوت بوده بطوری که در یک قسمت درخت میوه بیشتر و بزرگتر و یا رنگی تر بوده و در قسمت دیگر برعکس. اما در این سیستم نهال کاری با استفاده از پایه گیاهی ، غالب بار یکنواخت و یکدست میگردد. یعنی در سرتاسر درخت میوه ها خوش رنگ و در اندازه های خوب خواهند بود.

کارشناسان فن میگویند برای مارکتینگ یا همان بازارسازی و معرفی محصولات خود که همان نهال های پایه آماده میباشند میتوانید به جهاد کشاورزی استان خود و یا به نزد باغداران در شهرها و روستاها رفته و با توصیف مزیت های این روش مانند مصرف کمتر آب و دوام آوردن گیاه در شرایط آبی ضعیفتر و نیز یکدست بودن بار در محصول ، آنان را به یکی از باغهای آزمایشی که وجود دارد ببرید تا با ارزش کار شما آشنا گردند. میتوانید از بروشور و عکس و اینترنت هم استفاده کنید تا مشتریان شما یا همان باغداران متوجه شوند که باغداری به روش این پایه های رویشی پا کوتاه چقدر برای آنها مفید تر و راحت تر میباشد.

 برای تهیه مواد اولیه یا همان پایه های اصلی گیاهی میتوانید به کارگاه های تولید کشت بافت در همان استان خود مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز مجوز : مدارک کارشناسی کشاورزی ، حداقل هزار متر زمین کشاورزی با حق آب . در نهایت با راجعه به قسمت باغبانی جهاد کشاورزی استان یا شهرستان خود اقدام به اخذ مجوز نمایید.

توصیه ویژه به جوانترها :‌ درست قلمه بزنید و با کارشناسان و باغداران خبره مشورت کنید.