مارک کابن میلیاردر کثیف ؟ از فروش کیسه زباله تا پولدار شدن

مارک کابن میلیاردر فروش کیسه زباله

راهنما 09903337056

مارک کابن میلیاردر کثیف ؟ از فروش پلاستیک زباله تا میلیارد های برتر جهان

مارک کابن در یک خانواده متوسط پترزبورگ آمریکا متولد شد. بدلایلی مانند فقر نسبی خانواده و نیز علاقه خود وی به بیزنس خیلی زود وارد عرصه تجارت گردید. هنگامی که 12 سال بیشتر نداشت و در میان همسالان خود کودکی دست و پا چلفتی با عینکی ته استکانی قلمداد میشد در کوچه های شهر به فروش پلاستیک زباله روی آورد. در همان روزها بود که اصول تجربی و اولیه فروش و تجارت را کم کم از نزدیک لمس کرد. و همچنین متوجه شد برای تجارت نیاز نیست که حتما سرمایه کلان داشته باشد.

مارک کابن برخلاف ظاهر ساده و عینک ته استکانی و نیز مشغله کار خارج از مدرسه همواره در مدرسه نمرات عالی کسب میکرد و این موجب شگفتی همگان میشد. عاقبت او تصمیم گرفت وارد دانشگاه شده و رشته مورد علاقه خود یعنی تجارت را دنبال کند. در آن زمان تنها ده دانشگاه این رشته را تدریس میکردند و مارک با شم اقتصادی که داشت کم هزینه ترین آن دانشگاه ها یعنی Indaina را انتخاب کرد تا بتواند هر طور شده از پس مخارج دانشگاه و نیز هزینه های خورد و خوراک خود برآید. هر چند بسیار علاقه داشت که تا مدرک MBA در دانشگاه پیش برود اما فشار مالی و نیز سخت گیری های ناظم دانشکده او را وا داشت تصمیم گیری ناخواسته انجام دهد و در مقطع کارشناسی با نمرات خوبی که اخذ کرده بود با دانشگاه خداخافظی کند.

با نیاز سنجی بازار آن روز خیلی زود دریافت میتواند در زمینه کامپیوتر فعالیت کند تا برای مردم از سویی ایجاد نیاز کند و از سویی دیگر نیاز آنان را برآورده کند. هر چند در زمینه کامپیوتر تخصص نداشت اما زوایای مختلف این صنعت را در نظر گرفت و با چند مشاوره مناسب متوجه شد میتواند شرکت کامپیوتری در زمینه مشاوره دادن به دیگران راه اندازی کند و بدین ترتیب اولین شرکت مشاوری کامپیوتری یعنی MICroSolutinos را تاسیس کرد. با سیستم مدیریت آسان و ساده ای  که او ایجاد کرده بود و استخدام نیرو‌های مناسب مارک توانست بسرعت بزرگترین شرکت مشاوره و ادغام سیستم ها گردد و ماهیانه تا حدود دو و نیم مییلیون دلار درآمد کسب کند. البته روزهای بهتر در پیش بود ، مارک کابن با طرفند های زیبای مدیریت فروش موفق میشود شرکت خود را به کمپانی بزرگ آن زمان  COMPU Sever با مبلغی افسانه ای بفروشد .  اکنون مارک با گنجی که بدست آورده بود رویاهای خود را محقق میدید و نقشه استراحت در خانه و ویلایی مجلل را در ذهن میپرورانید.

 بدین ترتیب مارک با یکی از دوستان قدیمی اش به Indiana میرود و در ویلایی زیبا به استراحت میپردازد. از آنجا که ذهن خود را برای پول سازی برنامه‌ریزی کرده بود حتی در ماه های استراحت نیز ناخودآگاه ثروت آفرینی میکرد. از آن پس وقتی از دیدن بازی های مورد علاقه اش باز میماند با خود میگفت آیا راهی وجود ندارد که بتوانیم بازی را یک طوری دنبال کنیم؟ بدین ترتیب اولین  سایت اینترنتی با این منطور را در سال 1995 با نام Broadcast.com بر پا نمود. بدی ترتی کاربران اینترنت میتوانستند بازیهای مورد علاقه را دنبال کنند. اکنون دیگر مارک چهره ای جهانی یک مدیر موفق شده بود . وی موفق شد با تکینیک های مارکتینگ و فروش و ترغیب نمودن با زیرکی شرکت بزرگ یاهو را ترغیب نماید که سایت Broadcast.com را سرانجام به مبلغ دو میلیارد دلار از او بخرند و بدین گونه نام مارک کابن در فهرست میلیاردرهای جهان قرار گرفت.

اکنون زندگی وی از رویاها نیز پیشی گرفته بود. هر چند هیچ نیاز به کار کردن نداشت و حتی نامش در لیست انسانهای موفق ثبت شده بود . ولی از روی علاقه اقدام به خرید باشگاه dallas Mavericks که در NBA لیست برترینهای بسکتبال بود نمود . خانه ای شش هزار متری در دالاس خرید و نیز هواپیمای شخصی به مبلغ 41 میلیون دلار . از آنجا که مارک مجرد بود فرصت آن را می یافت کارهای متفاوتی انجام دهد . یک شبکه تلویزیونی مختص تیم بسکتبالش راه اندازی نمود و حتی پی گیری نمود تا بازی های این تیم در سیستم های تلوزیونی پرواز امریکن ایرلاین نیز پخش گردد. احتمالا روی مارکتینگ و تبلیغات موثر برای  تیمش کار میکرد تا روزی این تیم را نیز با رقمی افسانه ای بفروش برساند.