مبتکر و برنامه نویس رتبه بندی موتورهای جستجو رابین لی

رابرت لی خالق رنک دکس رتبه بندی جستجو

راهنما 09903337056

مبتکر ثروتمند - رنک دکس رتبه بندی موتورهای جستجو رابین لی

رابین لی میلیاردر چینی از سال 2008 ثروتش دو برار شده بطوری که در سال 2010 با ثروت عظیم 5/3 میلیارد دلاری از سوی مطبوعات جهان به عنوان پنجاه و هشتمین ثروتمند جهان معرفی شد. بخاطر جمعیت بسیار زیاد چین موتور جستجوی پر بازدید Baidu به این مرد ثروتمند که از بنیانگذاران این موتور جستجو میباشد کمک بسیاری شده است .

یان هانگ لی در یک خانواده کارگری در شانژی چین متولد شد. در دوران تحصیل عاشق درسهای کامپیوتر بود و در تمام مسابقات برنامه نویسی شرکت میکرد . در همین راستا سرانجام در دانشگاه با سطح تحصیلی بسیار خوب در رشته کارشناسی مدیریت اطلاعات تحصیلات خود را به نتیجه رساند و سرانجام در آمریکا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر گردید .

وی همزمان که در شرکت های مختلف بطور مشترک برنامه نویسی میکرد روی طرح ابتکاری خود نیز کار میکرد .  تا آن زمان صفحات وب از لحاظ ارزش و یا رنک تفاوتی نداشتند و این رابین لی بود که اولین بار روی این ایده کار کرد. بدین ترتیب جستجوگر های نرم افزاری میتوانستند ملاک خوبی برای ارزیابی هزاران صفحه وب داشته باشند. وی سرانجام موفق شد حق امتیاز این تکنولوژی را بنام خود در آمریکا ثبت کند و نیز از این سیستم رنک دهی در موتور جستجوی Baidu نیز بعد ها سود برد و بدینترتیب موتور جستجوی Baidu را بینان نهاد .

رابین لی همزمان در شرکت های مختلف روی پروژه های موتور عظیم جستجو کار میکرد و در این میان میتوان به Go.com که در زمان خود مناسب بود نام برد . سرانجام لی با دانش و تمام تجربیاتی که کسب کرده بود در سال 2000 بهمراه اریک ژو Baidu را تاسیس کرد . وی با بدست آوردن 70 درصد از سهم بازار چین توانست Baidu را به بزرگترین موتور جستجوی چین و نیز یکی از پنج موتور جستجوی برتر جهان تبدیل کند . در سال 2005 در حالی که لی مدیر عامل بایدو بود آن را به بورس نزدک نیز معرفی نمود. او جوائز و رتبه های گوناگون در چین بدست آورد و حتی کتابی نیز بر اساس تجربیات ارزشمند خود در ارتباط با بازار کار نوشت ، کتاب جنگ کسب و کار . او همزمان عضو هیئت مدیره فراهم کننده خدمات تحصیلی در چین نیز میباشد .