تولید عسل – کار با سرمایه اندک – از کجا شروع کنم

راهنما 09903337056

تولید عسل - کار با سرمایه کم - از کجا شروع کنم

در هنگام ضبط این برنامه اگر مشتری به مکان این تولید کننده عسل رجوع میکرد قیمت بصورت تک فروشی و مصرف کننده تا کیلویی 60 هزار تومان و بصورت عمده کیلویی 50 هزار تومان بفروش میرساندند . شرایط فروش عسل معمولا بصورت نقدی میباشد و مشتری میتواند عسل را تست کند تا بیشتر آشنا شود .

در مناطق مختلفی بخصوص نواحی جنگلی و کوهستانی میتوان زنبور داری و تولید عسل انجام داد ، برای مثال این برنامه در کلاردشت که منطقه خوش آب و هوایی است تهیه شده است . با تقریبا هر سرمایه ای میتوان این کار را شروع کرد 10 میلیون و یا 20 میلیون سرمایه برای شروع کار تولید عسل طبیعی از زنبور بسیار خوب است . در واقع برای تولید کننده تازه کار بیشتر از این سرمایه مورد نیاز نیست و باید ذره ذره کار رو یاد گرفته و از همین سرمایه نتیجه گیری کنند . بزرگتر ها میتوانند با ریش گرو گذاشتن جوان های تازه کار را نزد یک آشنای زنبور دار تولید کننده عسل بسپارند تا باصطلاح کار یاد بگیرد . و فرد تازه کار در زنبورستان مشغول به کار شده و با اراده و پشتکار خستگی ها را دور بیاندازد تا به رموز کار پس مدتی آشنا گردد .

آنطور که دوربین برنامه از چند نوجوان و نیز افراد شاغل مصاحبه گرفته ، آنها بر این عقیده اند که متاسفانه افراد جوانتر تن به کار نمیدهند با وجود این که هم کار بسیار است و هم پول فراوان به شرک خدا بطوری که از هم اکنون از سایر کشور های همسایه برای کار و پول به ایران سفر میکنند .

آنطور که تولید تولید کننده خبره میگوید رشته زنبور داری نیاز به دانستن ظرافت ها و مهارت های زیادی دارد که طی یک دوره عملی دو ساله نزد یک کاربلد متوان آنها را آموخت . سپس میتوان در نزد همان استاد کار برای خود بطور مجزا مثلا چهار کندو را در دست گرفت و در نهایت با تشکر از استاد میتوان بطور مجزا برای خود شروع به کار کرد و ده ها بلکه صد ها کندوی عسل را کنترل و تولید عسل نمود . مثلا در دوران کار عملی میبینید که چطور بجه زنبور ها را به داخل یک کندوی جدید هدایت میکنند .

در حین کارآموزی عملی کم کم باید بدانید اتحادیه این صنف در کجاست ، بهتر است با جهاد سازندگی آشنا شوید تا رشد بهتری در کار داشته باشید . به گفته بچه های این کار چیزی نیست که خیلی سخت باشد فقط کمی دل و جرات میخواهد که بیایی توی میدون ، کاری نیست که خیلی هیکل بخواهد و یا سرمایه آنجنانی لازم داشته باشد و یا اینکه بخواهی ماه ها دنبال مجوز از دولت بدوی . تنها یک هماهنگی کوچک با جهاد سازندگی منطقه نزدیک به خودتان کافیست تا مجوز زنبور داری را برای تهیه عسل به شما بدهند تا به امید خدا کار را شروع کنید .

برخی مشتری ها محلی هستند که خیلی ساده می آیند و از ما خرید میکنند و چون در سالهای گذشته کیفت را خوب دیدند و خودشان جنس ما را تایید کردند باز هم می آیند تا عسل خوب بخرند . یکی از مشتری ها که قبلا عسل بهار نارنج برده بود اکنون با رضایت بازگشته و 200 کیلو عسل میخواست . عسل خوب را حتی میتوان از بوی آن تشخیص داد . دویست کیلو عسل هر کیلویی 50 تومان میشود 10 میلیون که میتوان 8 میلیون آن را از مشتری نقدا دریافت کرد و باقی را هم طی یک چک مثلا دو ماه گرفت .

آنها میگویند عسل با جنس خوب نیاز چندان به تبلیغات و تابلو ندارد و تنها پس از یکی دوسال مشتری های خود را یافته ای . با حدود 20 میلیون سرمایه در حرفه تولید عسل میتوان میانگین ماهیانه بیش از 2 میلیون تومان سود را بخوبی پیش بینی کرد ، و این امور زندگی خانواده ای چهار نفره را میگرداند .